Rüdiger je aktivním traderem již od počátku 90. let. Obchoduje hlavně měny, futures a opce. Zároveň je poradcem mnoha burz, bank, brokerů, manažerů fondů a společností poskytujících finanční služby. V současné době žije a působí v Tokiu. Na jeho přednášku „Trading the impulsive Moves“ se můžete těšit v pátek 12. 4. 2019. Ještě než ho však uslyšíte, položili jsme mu pár otázek.

Proč jste začal obchodovat na burze?

Když jsem ještě studoval, tak jsem si přečetl knihu o penězích, kde se psalo i o akciovém trhu. To mě velmi zaujalo a od té doby jsem si o tom stále něco zjišťoval.

Jak dlouho vám trvalo, než jste začal být úspěšný a konzistentně ziskový?

Velmi se mi dařilo v 90. letech, ale abych řekl pravdu, nebylo to proto, že bych toho tolik věděl, šlo spíše o štěstí. V té době bylo velmi těžké učit se od profesionálů. Jediné, co se dalo dělat, bylo číst knihy. Pamatuju si, že jsem volal jednomu obchodníkovi v USA a ty telefonáty mě vyšly dráž, než kolik si účtoval on sám. Po asi 7 letech jsem se dostal k těm správným lidem, od kterých jsem se toho hodně naučil. Konečně jsem trhy pochopil a moje obchodování se dramaticky otočilo k lepšímu.

Kdy nastala změna?

Díky nástrojům jako jsou Elliottovy vlny a Fibonacci jsem se naučil hodně o tom, jak se trhy chovají. Úplně mi to otevřelo oči a já zcela změnil na trhy pohled. Neříkám, že jde o jediné pomocníky, je však potřeba vědět, jak k trhům přistupovat, bez ohledu na to, jaké nástroje používáte. Dneska jsem puritán, stačí mi samotný graf bez zbytečného rozptylování. Myslím, že můžete trhy pochopit pouhým sledováním ceny.

Které trhy obchodujete a proč?

Obchoduji všechny trhy od akcií, měn, komodit až po úrokové deriváty s vysokou likviditou. Hodně obchodníků se zaměřuje jen na pár trhů, ale já myslím, že není moudré se takto limitovat, protože trhy často nedávají jasné signály ohledně toho, co nastane. To bohužel vede spoustu obchodníků k tomu, aby jen tak hádali, což obvykle stojí peníze. Já obchoduji specifické tržní situace, které jsou velmi slibné a výhodné z hlediska rizika a money management. Je mi jedno, na kterém trhu je najdu.

Na Money Expo Trading 2019 budete mít přednášku nazvanou Trading the impulsive Moves, proč zrovna impulzivní pohyby a jaké má toto obchodování výhody?

Je to něco jako používat výtah: obvykle chce člověk nastoupit v přízemí dojet do 50. patra. I když musí po cestě zastavit třeba v 10. a pak 17. patře. Nechceme naskakovat třeba v 6. patře a muset jet do minus 5 na parkoviště, pak do 12. a zpátky do 4. než se nakonec dostaneme do 50. Prostě chceme rychlý a víceméně hladký výlet do cíle, pomůže to naší peněžence i duševní pohodě. Impulzivní pohyby se dobře předvídají, je to lepší než nestabilní trhy plné korekcí.

Jakou obchodní platformu používáte?

Můj způsob obchodování se dá provádět na jakékoliv platformě, protože mě zajímá hlavně graf samotný, bez zbytečných rozptylujících elementů. Nicméně sám používám Interactive Brokers a Agena Trader, který mi věci dost zjednodušuje. Počítá za mě riziko a money management. Díky němu okamžitě vidím hledanou příležitost.

Děkujeme za rozhovor a těšíme se v pátek 12. 4. 2019 na Vaši přednášku
Tým ME