Pavel Hála přijal pozvání zúčastnit se jako řečník letošního MoneyExpo Trading 2019. Pavel se na finančních trzích aktivně pohybuje od roku 2007. Nejprve jako soukromý obchodník, později jako portfolio manager a vývojář automatických obchodních systémů. Jeho strategie se obchodovaly na klientských účtech dosahujících souhrnné hodnoty 200 mil. Kč. Svou přednášku bude mít v pondělí 8. 4. 2019 v online části konference. Ještě než ho uslyšíte na jeho přednášce, přinášíme vám s ním krátký rozhovor.

Jaké byly vaše začátky na finančních trzích a jak jste se od té doby posunul?

Začal jsem obchodovat na vlastní účet v roce 2007, s pouhými 5-ti tisíci dolary. Od začátku jsem se zaměřoval na komodity, tehdy to byly hlavně zrniny. Později jsem přestal obchodovat na vlastní účet a přesunul se do odvětví profesionální správy peněz. V letech 2013 až 2015 jsem vyvíjel strategie pro global macro hedge fond Charles Bridge a další instituce. Šlo hlavně o opční strategie na energie a volatilitu. V souhrnu byly moje strategie nasazeny na klientská portfolia v objemu cca 200 miliónů korun. Potom jsem byl asi rok portfolio manažerem v oddělení asset anagementu předního českého brokera. Nakonec jsem ale z assetu odešel a věnoval se numerickým metodám a machine learning, k čemuž jsem měl vždy blízko. Odvětví finančních trhů jsem ale neopustil. Pro oddělení market makingu ve Wood & Company jsem vyvíjel model založený na hlubokých neuronových sítích, který měl pomoci s tvorbou trhu na evropských akciových burzách.

Od poloviny roku 2017 se pak věnuji rozvoji vlastní společnosti SpreadCharts, kterou jsem založil již v roce 2012. Vyvíjíme analytický software pro komoditní trhy. Naši cloudovou aplikaci dnes používají individuální obchodníci, fondy, investiční banky, ale také farmáři, těžaři a zpracovatelé fyzických komodit po celém světě.

Po jaké době se Vaše obchodování stalo úspěšné a Vy jste začal být ziskový?

Co bylo tím zlomem? Vzpomínám si, že na začátku jsem neměl žádné velké ztrátové období, hned moje první strategie byla zisková. Nicméně musím uznat, že to bylo spíše štěstí. Před těmi více než deseti lety jsem obchodoval hodně agresivně a dlouhodobě by takový přístup nebyl udržitelný. Ale byl jsem student. Těch pět tisíc dolarů pro mě byly sice velké peníze, ale i kdybych o ně přišel, život by se mi nijak nezhroutil. Později v rámci mého působení v asset managementu jsem musel svůj přístup k riziku přehodnotit, protože řízení rizika v mých tradingových začátcích prostě nebylo správné. I tak samozřejmě moje strategie mívaly ztrátová období, to není nic výjimečného.

Jaké trhy obchodujete a proč?

Od mého odchodu z odvětví asset managementu už aktivně neobchoduji, protože při řízení SpreadCharts a vývoji naší aplikace bych se tradingu nemohl naplno věnovat. Už tak by se mi hodilo kdyby měl den 30 hodin místo 24. Nicméně v některých fondech se moje strategie obchodují úspěšně dodnes. Kromě toho v rámci doplňkového vzdělávání k našemu software jsme vychovali mnoho ziskových obchodníků. Někteří z nich se s námi dokonce veřejně (tedy pod svým skutečným jménem, nikoliv anonymně) podělili se svými výsledky v rámci recenzí našeho software a služeb. Toho si velmi ceníme.

Na MoneyExpo Trading 2019 budete mít přednášku s názvem „Jak vydělat na chování farmářů v USA?“. Dá se na chování farmářů v USA opravdu vydělat?

Ano dá, o tom podle mě není pochyb. Spousta obchodníků na těchto komoditních strategiích profituje. Problém je podle mě spíše opačný. Hodně lidí obchoduje sezónní cykly na komoditách a vůbec neví proč. Slepě následují sezónní průměry a netuší, co za těmito pohyby stojí. To se jim může vymstít, když dojde k silnému protisezónnímu pohybu, na což je zpětně spočtené průměry nemohou upozornit. Klíčem k dlouhodobému úspěchu na trzích je rozumět tomu co obchoduji. A pokud jde o zrniny, tak jsou to právě farmáři a zpracovatelé, kteří svými rozhodnutími hýbou trhem. Když pochopíme jak uvažují, může nám to pomoci vyhnout se ztrátám.

Používáte pro svůj způsob tradingu nějaké speciální nástroje?

Ano, dá se říct že odjakživa. Dnes je to samozřejmě aplikace SpreadCharts, jejíž první alfa verzi jsem vyvinul pro svoje potřeby tuším v roce 2011. Už předtím jsem ale vytvořil vlastní program pro zpracování a zobrazení dat Commitments of Traders, která jsou v obchodování komodit velmi užitečná. Výstupy jsem už tehdy dával k dispozici zadarmo ostatním obchodníkům prostřednictvím velmi jednoduché webové aplikace.

Při vývoji strategií jsem vždy čerpal z vlastních myšlenek a nápadů, protože to mi dávalo největší výhodu na trzích. Nevýhodou bylo, že jsem si k tomu musel zároveň napsat i vlastní software, protože žádný komerčně dostupný program nenabízel to co jsem potřeboval. Dnes je to ale naopak výhoda. Ani ne tak pro mě, jako spíše pro tisíce uživatelů z celého světa, kteří mohou zdarma využívat aplikaci SpreadCharts.

Děkujeme za rozhovor a těšíme se na přednášku

Tým MoneyExpo