Co a jak obchodovat v dobách nervozity

Blíží se volby amerického prezidenta. Bezpochyby významná globální makro událost.

Co to znamená pro tradery a investory? Nevím, jak pro koho. Pro mě a mojí investiční společnost to znamená především očekávání zvýšené volatility = větší riziko.

Co v takových obdobích dělat? Řešení mohou být různá. Mě osobně napadá:

  • Uzavřít obchody a počkat až se bouře přežene, usadí se prach a pak začít znovu pracovat. Tohle je ale možné především u intradenních obchodníků.
  • Pokud jste investor / portfolio manažer a máte v portfoliu dlouhodobé pozice, tak můžete zvýšené riziko redukovat hedge pozicemi. Tím de facto vytvoříte spreadový obchod(y).
  • Hledat příležitosti pro „čisté“ spreadové obchody (tzn. obchody, které nejsou otevírány za účelem hedgingu), protože značně snižují systematické riziko (které volby v USA představují).

Obchodování spreadů je v retailové komunitě známé především u obchodníků opcí nebo futures kontraktů. Mezi institucemi jsou spready asi nejvíce typické pro fondy typu long/short equity.

Spreadový obchod velmi jednoduše znamená, že nakoupíte jeden cenný papír a prodáte druhý (jiný) cenný papír. To vám přináší několik pozitiv:

  • Nižší výkyvy ekvitní křivky
  • Snížení systematického (tržního) rizika

Spreadové obchody můžete vytvářet z jednotlivých akcií (nebo CFD na akcie), akciových indexů, komodit a případně i z jiných tříd aktiv.

Vývoj cen CFD na akciový index FTSE 100 a CFD na akciový index Nasdaq 100 – multi-asset obchodní platforma R Trader

A právě výběr spreadových obchodů je ta nejtěžší práce. K výběru spreadů mohou být různé přístupy. Já vám ukážu dva během přednášky na Money Expo 2020. Dozvíte se obecné informace o obchodování spreadů, ale hlavně se zaměřím na praktické věci (kde sehnat data a jak je analyzovat, abyste mohli vybrat zajímavé spreadové příležitosti).

Pokud vnímáte, že riziko na trzích (kde máte otevřené pozice nebo kde chcete obchodovat) roste a chcete snížit riziko na svém účtu, nebo chcete obchodovat více institucionálním způsobem, tak se připojte ve středu 4.11. od 20:00 a uvidíte jeden z přístupů, jak se to dá dělat.

Tomáš Kadeřávek

CEO investiční společnosti Gideon Capital Management
Partner brokerské společnosti RoboMarketsPŘEHLED VŠECH AKTUALIT NALEZNETE ZDE

Social Share